Çevre

Türkiye doğal kaynak limitini aştı: Dünya ortalamasından 32 gün önce bitirdik

Yayımlanan rapora göre Türkiye, bugünden itibaren 2020'nin kaynaklarını kullanacak

27 Haziran 2019 11:47

Küresel Limit Aşım Günü, bu yıl Türkiye için 27 Haziran; dünya geneli için ise 29 Temmuz olarak belirlendi. Türkiye bu yıl doğal kaynakları dünya ortalamasından 32 gün önce tüketti. Bugünden itibaren 2020’nin kaynaklarını kullanmaya başlıyoruz.
 
Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) yayımladığı basın bültenine göre, dünyanın insanlara sağladığı 1 yıllık doğal kaynakları tükettiği gün olan Küresel Limit Aşım Günü, bu yıl Türkiye için 27 Haziran olarak belirlendi. Bu tarih, doğanın insanların 2019 boyunca kullanabileceği kaynakları, altıncı ayın sonunda tüketmiş olduğunu ve kalan 6 ayda 2020’nin kaynaklarını kullanacağını gösteriyor.

Türkiye, bu yıl dünya ortalamasından 32 gün önce tüketti

Dünya üzerindeki yenilenebilir kaynaklar ile insanların bu kaynaklara yönelik talebini değerlendiren araştırmalar yürüten Küresel Ayak İzi Ağı’nın (Global Footprint Network) verileri, insanlığın doğa üzerindeki yıllık talebinin, dünyanın bir yılda yerine koyabileceği kapasiteyi aştığı gün olan Küresel Limit Aşım Günü'nü bu yıl 29 Temmuz olarak saptadı.

Her ülkenin kaynak kullanım hızı farklı olduğu için, Limit Aşım Günü ülkeden ülkeye değişiklikler gösteriyor. Türkiye, bu yıl doğal kaynakları dünya ortalamasından 32 gün önce tüketti. 2018’de 11 Temmuz olan Türkiye'nin Limit Aşım Günü, dünya ortalamasından 21 gün önceydi.

Dünyanın ekolojik çöküşünde insanların büyük rolü olduğunu değinen WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli , “Türkiye’nin Ulusal Limit Aşım Günü, rekor bir sıçrama ile 14 gün öne gelerek, yılın ilk altı ayına kaymış durumda. Bu durum dünyamızın ekolojik çöküşünde bizlerin de rolü olduğunu gözler önüne seren ciddi bir gösterge. Unutmamalıyız ki, gezegenimizin felaketi üzerine saadet kurmaya çalıştığımız bir yaşam modelinin kazananı olamaz” dedi.