Ekonomi

"Türkiye, aynı miktardaki gaza Avrupa'ya kıyasla 4 milyar dolar fazla ödüyor"

Kuzey Akım 2 projesinde de sona yaklaşıldı

13 Mayıs 2019 09:18

ABD’nin yaptırım açıklamalarına rağmen Rusya, Türk Akım 2 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarıyla Avrupa’ya gaz ihracatını artırma planını devreye soktu. Berlin’de düzenlenen toplantıda konuşan Alman enerji uzmanı Dr. Wolfgang Peters, ABD’nin sıvılaştırmış doğalgazıyla Rus boru gazının rekabeti aracılığıyla Avrupa’nın fiyatları düşürebildiğini söyledi. Peters, Türkiye’nin aynı miktardaki gaza her yıl Avrupa’ya göre 4 milyar dolar fazla ödeme yapmak zorunda kaldığını ifade etti. Peters, Türkiye’nin de ucuz gaz temin edebilmesi için Avrupa gaz piyasasıyla entegre olabilmesi, gaz depolama kapasitesini artırması ve gazı alım satımını yapabilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten Emre Deveci'nin haberine göre, Rus gazını 1224 km’lik boru hattıyla Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya taşıyan 55 milyar m3 kapasiteli Kuzey Akım 1 projesinde, 2011’den bu yana gaz akışı devam ediyor. Kuzey Akım 2 projesinde de sona yaklaşıldı. 8 milyar dolarlık projede deniz kesiminde hattın yaklaşık 1000 km’lik kısmı tamamlanırken, kara kısımlarındaki gönderim ve alım terminallerinin inşaatında sona geliniyor.

Yapılan hesaplamalar, Avrupa’da doğalgaz talebinin önümüzdeki 20 yılda 480 milyar m3 civarında dengede kalırken, üretimin yarı yarıya azalacağını gösteriyor. Bu da Avrupa’nın yaklaşık 120 m3 ilave doğalgaz ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle Almanya, ABD’nin ve Avrupa Birliği içinde ABD’nin yakın olduğu ülkelerin baskı ve itirazlarına rağmen Kuzey Akım 2 projesinden geri adım atmıyor.