Dünya

Shell işçileri, Trump'ın konuşmasına katılmaya mecbur bırakılmış: "Gelmeyen 700 dolarlık günlük ücretini alamaz"

ABD Başkanı'nın bir saatten uzun süren konuşması tam bir siyasi mitinge dönüştü

19 Ağustos 2019 22:52

ABD'nin Pennsylvania eyaletindeki Royal Dutch Shell’in inşaatı devam eden petrokimya tesislerini 13 Ağustos'ta ziyaret eden Başkan Donald Trump'ın konuşma yaptığı sırada 5 bin işçinin hazır bulunması dikkat çekerken, katılımın gönüllü olmadığı ortaya çıktı.

Pittsburgh Post-Gazette, Shell'in işçilere "Ya Trump'ın konuşmasını dinlersiniz ya da günlük ücretinizi alamazsınız" restini çektiğini yazdı. 

Trump'ın 6 milyar dolarlık yatırım yapılan tesislerde incelemelerde bulunmasından bir gün önce Shell'in sendika liderlerine gönderdiği uyarı notunun yüklenici tarafından işçilere aktarıldığı belirtildi.

Buna göre işçilere "Katılımınız zorunlu değildir" denilmekle birlikte sadece sabah 7'de gelip kartlarını geçirecek ve öğle saatleri boyunca öğle yemeği yemeden ayakta duracak olanlara günlük ücretlerinin ödeneceği söylendi.

Direniş olarak algılanabilecek eylemler yasak

Katılmayı tercih eden işçilere işçilere bağırmak, slogan atmak, protesto etmek gibi direniş olarak algılanabilecek hiçbir eyleme göz yumulmayacağı belirtilirken sendikaların iyi niyet gösterisi yapmak istediği ve işyerinin sendika temsilcileri ile işçi şeflerinin de bunu kabul ettiği ileri sürüldü. 

İşyerindeki sendika temsilcileri, bir işçinin gündeliğinin ücret, prim ve şehir dışından işçilerin harcırahı dahil 700 doları bulduğunu belirtti.

Ziyaret, vergi mükellefleri tarafından finanse edildi

Sendika temsilcileri, Trump'ın ziyaretiyle ilgili bu düzenlemeler hakkında kendilerine danışılmadığını söyledi. 

2020 başkanlık seçimi için kampanya yürüten Trump'ın Shell tesislerine ziyareti 'siyasi değil, resmi etkinlik' olarak açıklandı ve vergi mükellefleri tarafından finanse edildi.

Ancak bir saatten uzun süren konuşması tam bir siyasi mitinge dönüştü.