Kültür-Sanat

Selçuk Demirel'den çizgiler eşliğinde bir anlatı: 'Kıyıda Tek Başına' raflarda

Kitabın sol sayfalarında kısa anlatılar yer alırken, sağ sayfalarda çizimler bulunuyor

03 Ekim 2019 17:20

1974 yılından beri, başta Fransa'da olmak üzere, birçok ülkedeki kitap, dergi ve gazetelerde çizimleri yayımlanan Selçuk Demirel'in yeni kitabı Kıyıda Tek Başına, Yapı Kredi Yayınları (YKY) arasında çıktı. 

Daha önce John Berger ile birlikte yayımlanmış olan Duman (2016, YKY) ve Saat Kaç (2018, YKY) isimli albüm kitapları bulunan, Türkiye'de çizimleri T24'te yayımlanan Selçuk Demirel'in, Orman Pamuk'un 'Kara Kitap'ı için çizimlerden oluşan Sen Surat Okumayı Bilir Misin? (2017, YKY) adlı bir başka çalışması da bulunuyor. "Sanat" kategorisinde tanımlanan yeni kitabı Kıyıda Tek Başına'da ise çizer, kitabın sağ sayfalarını çizimlere ayırırken, sol sayfalarında kısa anlatılara yer veriyor. Denize, zamana, "kendi" olmaya ve hayal gücüne değinen kitap, okura çizimler eşliğinde bir hikâye sunuyor. 

Kitabın arka kapak yazısı şöyle: 

"Uçsuz bucaksız gökyüzüyle, uzaktaki ufuk çizgisiyle, deniziyle, adalarıyla, havasıyla, ağaçlarıyla oluşan gerçek bir manzara karşısında, insanın bütün gördüklerinin kendi hayal gücünün ürünü olduğu kuşkusuna kapıldığı olur mu?

Benim başıma çok sık gelen bir durum bu. Bazen de kendimin bile var olmadığına, bir başkasının hayal gücünün ürünü olduğum ve yine bir başkasının yarattığı bir dünyada yaşıyormuşum duygusuna kapılırım.

İnsan başkasının yarattığı bir dünyada yaşayabilir mi?"