Gündem

Rabia Naz'ın şüpheli ölümünü duyuran Metin Cihan: Karşımda devlet değil mafya varmış gibi hissediyorum

Gazeteci Cihan, baskılar sebebiyle yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını söyledi

12 Eylül 2019 11:40

Giresun'un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü kamuoyunun gündemine taşıyan Gazeteci Metin Cihan, "Karşımda devlet değil mafya varmış gibi gibi hissediyorum, devlet yine neyse ama mafyadan korkuyorum" dedi. Gördüğü baskı sebebiyle yurt dışına çıkan Cihan'a sosyal medyadan destek mesajları yağdı.

Metin Cihan, "Rabia Naz'ın ölümünün aydınlatılacağına dair birkaç kez çok umutlandım, maalesef olmadı. Aksine babayı akıl hastanesine yatırmaya çalıştılar, bana soruşturma açıldı. Şu an yurt dışındayım. Zor zamanlar geçiriyorum. Yaşadığım ve bildiğim her şeyi tüm açıklığıyla anlatmak istiyorum" diyerek Twitter'dan bir dizi paylaşımda bulundu.

Metin Cihan, hakkında soruşturma açıldığını ve itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını aktararak, "Maalesef hâlâ Rabia Naz'ın ölümünü örtbas etme derdindeler. Bu nedenle bana olan güveni yıkmaya çalışıyorlar. Bir yandan ölümü aydınlatıyor olsalar böyle demezdim. Süreç boyunca Aile Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı (bazısı birkaç kez olmak üzere) müfettişler atadı, soruşturdu. Bütün bu çabalar her nedense hep bir duvara tosladı. Hepsi durduruldu. Devletimiz bir çocuğun ölümünü aydınlatmaktan hep kaçtı" ifadelerini kullandı.

"Karşımda devlet değil mafya varmış gibi hissediyorum"

Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili eski Eynesil Belediye Başkanı ile eski Milli Savunma Bakanı'nın konuşmadığını ve korunduklarını iddia eden Cihan, "1 kez bile ifade vermediler. Ak Partili değilim ama Ak Parti içinde kimsenin bunları sevmediğini görebiliyorum. Hal böyle olunca karşımda devlet değil mafya varmış gibi gibi hissediyorum, devlet yine neyse ama mafyadan korkuyorum" dedi.

"Erdoğan'ın aylar öncesinde haberi vardı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da süreçten haberinin olduğunu söyleyen Gazeteci Metin Cihan, "Aylar öncesinden beri var. Benim bunu dillendirmemem istendi, dillendirmedim. Çözülsün istedim, çözmek adına hiçbir şey yapılmadı. Yaklaşık iki aydır dışarıdayım, yalnızım. Her anlamda yıprandım. Daha önemlisi baba Vatan Şaban 1 buçuk yıldır uyumuyor, uyuyamıyor. Rabia Naz'ın katilleri ve örtbas edenler ise muhtemelen lüks hayatlarında huzurlu uykular uyuyor, devlet tarafından korunuyor. Bunu kabul edemiyorum" dedi.

Twitter'da #metincihanyalnızdeğildir etiketi

Metin Cihan'ın soruşturma ve baskılardan dolayı yurt dışına çıktığını belirtmesinin ardından Twitter'da #MetinCihanYalnızDeğildir etiketi ile gazeteciye destek paylaşımları yapıldı.