Dünya

"Pentagon, Türkiye'yi S-400'den vazgeçirmek için Rus savunma sistemlerini küçümsüyor"

"Pentagon yetkililerinin S-300, S-400'ün teşkil ettiği tehlikelerden bahsedecek, bunu bekleyin"

24 Nisan 2018 14:28

National Interest dergisi, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerinin, Türkiye’yi S-400 almaktan vazgeçirmek için Rus savunma sistemlerini kasıtlı olarak küçümsediklerini yazdı.

Dave Majumdar imzalı makalede, şu ifadeler yer aldı: "Pentagon müttefiklerle Suriye’ye düzenlenen bombardıman sırasında tüm füzelerin hedefe ulaştığını belirtti.  Pentagon Sözcüsü Dana White 'Rusya yapımı hava savunma sistemleri tamamen etkisiz kaldı. Rusya ve rejim sistemlerinin ne kadar etkisiz olduğunu bir kez daha gösterdi' dedi." 

Sputnik'te yer alan habere göre, makalede ABD Genel Kurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie’nin bombardıman sırasında sistemlerin aktif olduğunu ancak saldırılarla ilgilenmediği yönündeki sözlerine de yer verildi.

Yazar, Washington’ın Rus yapımı sistemlerin etkisiz olduğunu savunurken müttefikleriyle birlikte hayalet uçak ve hayalet kruz füzelerine milyarlarca dolarlık yatırım yapmasının birbirine çelişen iki durum olduğuna da dikkat çekti: "Rusya yapımı savunma sistemleri faydasızsa, bunun mantığı ne? Çin bile çoğunlukla Moskova’nın silahlarını kopyalıyor. Gelecek güvenlik ve savunmaya yönelik senato toplantısında bütçe harcamalarını haklı çıkarmak için Pentagon yetkililerinin S-300, S-400 ve diğer savunma sistemlerinin teşkil ettiği tehlikelerden bahsedecek, bunu bekleyin. Döngü yeniden başlayacak."

ABD, İngiltere ve Fransa 14 Nisan’da Suriye’ye 103 füze fırlatmıştı. 73’ü, Suriye’de bulunan Rus savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Ancak ABD, tüm füzelerin hedefe ulaştığını ileri sürüyor.