Gündem

Özgürlükçü Sol Grubu'ndan kayyım açıklaması: Muhalefet dayanışmayı kuvvetlendirmeli

23 Ağustos 2019 18:00

Özgürlükçü Sol Grubu, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanması hakkına "Eşitlik, Adalet, Dayanışma Çağrısı" başlıklı bir açıklama yayımladı. Kayyım atamaları hakkında "Bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı çıkıyoruz. Kayyum atamaları bizim için yok hükmündedir" denilen açıklamada, protestolardaki polis müdahaleleri ve kötü muamele de kınandı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde geçmişte görev yapmış ve halen görev yapan MYK üyesi, Milletvekili, PM Üyesi, YDK üyesi, belediye başkanı siyasetçiler ile akademisyenlerden oluşan Özgürlükçü Sol Grubu adına yapılan açıklamada "Başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere tüm muhalefet partileri ve demokratik örgütler, sivil toplum temsilcileri ve demokrasiye inanmış bireyler net ve yüksek bir tonla eşitliği, hak hukuk ve adaleti savunmalı ve Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları ile dayanışmayı kuvvetlendirmelidir" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Eşitlik, Adalet, Dayanışma Çağrısı

Bizler demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, kuvvetler ayrılığına, bireysel hak ve özgürlüklere inanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız.

Bizler ağacına, parkına, yeşiline, köyüne, kentine, her karış toprağına, mağdur edilmiş her insanına, seçim sandığına sahip çıkan aktif bireyleriz.

Biz, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kurduğumuz ittifak ile Türkiye Cumhuriyeti’nde demokrasiyi ve barışı inşa edeceğimizi, otoriter bir rejime karşı toplumsal barışın kazabileceğini tüm dünyaya gösterdik. Toplumun bütün kesimlerinde geleceğe ilişkin bir umut dalgası yarattık.

Bizim birlik ve dayanışmamız, çatışmadan / kutuplaşmadan beslenen Cumhur İttifakını, Ak Parti iktidarını rahatsız etti. Partilerimiz, siyasetçilerimiz, örgütlerimiz, vatandaşlarımız arasında kurduğumuz güveni, dayanışmayı ve toplumsal barışı bozmak; bizi ayrıştırarak, şiddeti arttırarak korku iktidarlarını devam ettirmek istiyorlar. Ekonomide, dış politikada ve bütün devlet kurumlarının yönetimindeki başarısızlıklarının konuşulmasını engellemek istiyorlar. Bu nedenle: Hiçbir anayasal ve yasal dayanağı olmadan, Diyarbakır, Mardin ve Van illerinde bütün baskılara rağmen yurttaşlarımızın oyu ile seçilen HDP’li belediye başkanları ve meclis üyelerini görevden aldılar. Yerlerine kendi memurlarını atadılar.

Bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı çıkıyoruz. Kayyum atamaları bizim için yok hükmündedir. Bu adaletsiz uygulamaya tepkisini barışçıl yollarla gösteren sivil halka emniyet güçleri tarafından yapılan şiddeti ve kötü muameleyi kınıyoruz.

Başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere tüm muhalefet partileri ve demokratik örgütler, sivil toplum temsilcileri ve demokrasiye inanmış bireyler net ve yüksek bir tonla eşitliği, hak hukuk ve adaleti savunmalı ve Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları ile dayanışmayı kuvvetlendirmelidir.

Büyük bedeller ödeyerek kurmaya çalıştığımız toplumsal barış ve dayanışmamızın bozulmasına ve geleceğimizin elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz."