Ekonomi

Muhalefetten asgari ücret açıklamasına tepki: Milletini enflasyona karşı koruyamayan bir iktidar siyasetten iflas etmiş, sandık zamanı gelmiş demektir

01 Temmuz 2022 20:31

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yüzde 30’luk asgari ücret zammına tepki gösterdi. Akşener, “Milletini enflasyona karşı koruyamayan bir iktidar siyaseten iflas etmiş, sandık zamanı gelmiş demektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün İstanbul’da yaptığı açıklamada, asgari ücretin bu aydan itibaren yüzde 30’luk artışla 5 bin 500 lira olarak uygulanacağını duyurdu.

TIKLAYIN | Asgari ücret 5 bin 500 liraya yükseldi

"Sandık zamanı gelmiş demektir"

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, asgari ücret zammına sosyal medya hesabında yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Akşener, şunları kaydetti:

“Yılın başında asgari ücreti ancak açlık sınırına eşitleyip ‘müjdeler olsun’ diye veren iktidar, bu sefer onu bile yapamadı. Milletini enflasyona karşı koruyamayan bir iktidar siyaseten iflas etmiş, sandık zamanı gelmiş demektir.”

TIKLAYIN | Açlık sınırının altındaki yeni asgari ücret sosyal medyada: Üç kuruşluk zam için beş kuruşluk şov yaptınız

"Milletin karşısına çıkmaya hiç mi utanmadınız”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabında yaptığı değerlendirmede, “Yazıklar olsun! Yaptığınız ek bütçe ile faize ve kur korumalı mevduat sahiplerine 500 milyar TL öderken titremeyen eliniz, asgari ücreti belirlerken mi titriyor? Asgari ücreti açlık sınırının bin TL altında belirleyip sonra milletin karşısına çıkmaya hiç mi utanmadınız” dedi.

TIKLAYIN | Ekonomistler yeni asgari ücreti değerlendirdi: “Yoksulsun sen yoksul kal!”

"Arsızlık utanmazlık nedir?"

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ise sosyal medya hesabında, “Arsızlık, utanmazlık nedir? Dün AKP’li vekil, televizyonda milletvekili maaşının yetmediğini anlatıyordu. Bugün partisi, 5 bin 500 lira asgari ücret müjdesi açıkladı” paylaşımı yaptı.

TIKLAYIN | Yeni asgari ücret hangi kalemlerden oluşuyor?