Gündem

Feyzioğlu: Eski yargı Türkiye'yi iç savaşın eşiğine getirdi

"Hukukçu kalitesinde ve mahkeme güvenliğinde sıkıntılar var"

24 Mart 2019 10:24

T24

17. Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısına katılmak üzere geldiği Çorum’da gala yemeğine katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yargıya yönelik eleştirilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dünün yargısının Türkiye'yi iç savaşın eşiğine getirdiğini söyleyen Feyzioğlu, “Bu ülkede dünün methedilecek bir tarafı yoktur. Dünün yargısı Türkiye’yi iç savaşın eşiğine getirmiştir. O yüzden bugünün eleştirilerini, dünün övgüsü gibi almayalım" dedi.

Feyzioğlu konuşmasının devamında "Fakat eleştirileri duyanlar da yahu zaten hep vardı dediğinde haksızlık yaparlar, çünkü bugünün yanlışını söylediğimizde dün hep böyleydi denilmesi yarının da hep
böyle yanlış olmasını getirir” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, konuşmasında, “Dünyanın bugün kullandığı en temel hukuk ilkelerinin pek çoğunu zamanın ticaret merkezi Çorum’da, tabletlerde, Hitit krallarının kanunnamelerinde bulursunuz. O yüzden 'bana ne Avrupa hukukundan' diyorsanız 'Anadolu’dan, Çorum’da bana ne' demiş oluruz ki, tarihini bilmeyen geleceğine sahip çıkamaz” dedi.

Türkiye'de geçmişte ve bugün hukuk düzeninde sıkıntılar olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Nasıl bir sıkıntı? Yargının ve devletin içine, en derinlerine yerleşmiş bir takım hâkim kılıklılar hakimlik yetkilerini kullanarak bu ülkenin işgalinde yol açma makinesi oldular. Bugünde sıkıntı var. Bugünkü sıkıntı anayasanın hakimin, mahkemenin güvenliğini sağlayan noktalarındaki sıkıntılarıdır ve maalesef hukukçu kalitemizde arzu ettiğimiz seviyeye bir türlü gelemiyor olmamızdandır. Adım adım bunların hepsini çözeceğiz” diye konuştu.