Gündem

'Menzil tarikatı' dayatmasına karşı direnen veliler kazandı; çocuklar eski okullarına devam edecek

Çocuklar eski okullarına kayıt yaptırdıktan sonra gerekli prosedürlerin sağlanmasıyla ücretsiz servis ve yemek problemi de çözülecek

16 Eylül 2019 12:13

Menzil tarikatının merkezi olan, kimsenin yaşamadığı, sadece tarikat şeyhi ve müritlerinin barındığı Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinin Buhara köyüne yapılan yeni okula öğrencilerin gitmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve jandarma ikna turlarına başlamıştı. Ailelerin, çocuklarının eski okuluna gitmesi için gösterdiği direniş karşılık buldu. Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Mutlu, “Çocuklarınızı istediğiniz okula gönderebilirsiniz” dedi.

"Şeyh ve müritleri yaşıyor"

Cumhuriyet'ten Arif Anbar'ın haberine göre çocuklarının eski okullarına kabul edilene kadar protestolarını devam ettireceklerini, son çare Eskişehir merkeze ya da Konya’nın çeltik ilçesine ikametlerini aldırıp çocuklarını o okullarda okutacaklarını söyleyen veliler, “Buhara’da kimse yaşamıyor. Sadece şehy ve müritleri var. Köy dediğin yerde birçok insan olur, malları olur, toprakları olur. Ama Buhara, tek bir kişinin. Şeyhin müritleri gelip gidiyor sadece. Zaten orası çiftlikti, dışarıdan geldiler çiftliği aldılar ve orayı köy yaptılar. Yolu bile yok oranın. Şimdi biz çocuklarımızı oraya nasıl gönderelim” diyerek endişelerini anlattılar.

Bunun üzerine okul müdürü, cep telefonunun hoparlörünü açarak, öğrenci velilerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Mutlu’yla görüştürdü. Veliler, bir an önce sorunun çözülmesini ve çocuklarının eski okullarına gönderilmesini istedi. Eyüp Mutlu ise velileri, ilçe milli eğitim müdürlüğüne davet ederek görüşmek istedi. Müdürlük toplantı salonunda yapılan görüşme olumlu sonuçlandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu, “çocuklarınızı istediğiniz okula göndermekte özgürsünüz” dedi. Veliler bu ifadeye alkışla karşılık verdiler.

Şimdi sorun ulaşım ve yemek

Okullarını geri kazanan öğrencilerin şimdi tek sorunu ücretsiz ulaşım ve yemek. Ancak İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Mutlu, çocukların eski okullarına kayıt yaptırdıktan sonra, gerekli prosedürlerin yerine getirilmesiyle beraber ücretsiz servis ve yemek probleminin de çözüleceğini söyledi.