Gündem

Mardin Barosu işkence iddiaları üzerine suç duyurusunda bulundu

27 Aralık 2019 20:55

Mardin Barosu, Mardin Jandarma Komutanlığı’nca gözaltına alınan sekiz kişiye işkence yapıldığı yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı.

bianet'in haberine göre, iddiaların tutanak altına alındığının belirtildiği açıklamada, şüphelilere doktor muayenesinin ring aracında beyanla yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, Mardin Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Mardin Barosu açıklaması şöyle:

“İşkence iddiaları tutanak altında”

“20 Aralık 2019 tarihinde, Mardin’in Mazıdağı ve Derik İlçelerinde 8 kişinin Mardin Jandarma Komutanlığı’nca gözaltına alınmasıyla başlayan soruşturmada; şüphelilerin fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıkları öncelikle müdafilerince tespit edilmiştir.

“Şüpheli müdafinin Mardin Barosu İnsan Hakları ve Cezaevi Komisyon’una başvurması üzerine işkence ve kötü muameleye ilişkin iddiaları yerinde incelemek üzere komisyonumuz üyesi meslektaşlarımız ve şahısların müdafileriyle birlikte Mardin İl Jandarma Komutanlığında görüşme ve incelemelerde bulunulmuştur.

“Gözaltındaki kişiler olan A.Y. – S.D. - H.B. – N.D. adlı kişiler; ‘sopa ile kalça ve ellere, yumrukla kulak-böbrekler ve göbek hizasına, tekme ile bacaklarına vurulduğunu, çelme atma suretiyle dolaba çarptırıldıklarını, sol boyun kaslarının sıkıldığını ayrıca galiz küfür ve hakarete maruz kaldıklarını ayrıca esas duruşa geçmeye zorlandıklarını’ dolayısıyla kendilerine yapılan işkence ve kötü muameleyi meslektaşlarımıza ifade etmişlerdir. Bu durum meslektaşlarımızca tutanak altına alınmıştır.

“Beyanla muayene”

“Bunun yanı sıra şüphelilerin sağlık kontrolüne götürüldükleri hastanelerde ring aracından indirilmeden doktorların şüphelilerin bulunduğu kolluk aracına gelerek beyanla ‘muayene’ yaptığı da gözaltında bulunan şahıslarca meslektaşlarımıza aktarılmıştır.

“İşkence iddialarına dosya savcısı bakacak”

“İşkenceye maruz kalan yurttaşların müdafilerince suç duyurusuyla birlikte Mardin Barosu Başkanlığı da konuyla ilgili soruşturma yapılması için Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaatta bulunulmuştur.

Suç duyurusu üzerine açılan soruşturma dosyasının, aynı zamanda işkence ve kötü muameleye uğradığını ve meslektaşlarımızca görüşülen şahısların dosyasının savcısı tarafından yürütülmesi, etkin bir soruşturma hususunda tarafımızca endişeyle karşılanmıştır.

“Etkin soruşturma hukukun gereği”

“İşkence ve kötü muamelenin somut olayda durdurulması ve sonrasında başka hiçbir olayda yaşanmaması ve somut olayla ilgili etkin bir soruşturmanın yürütülmesinin hukukun gereği ve zorunluluğu olduğunu tüm adli ve idari makamlara hatırlatırız.

“Mardin Barosu İnsan Hakları ve Cezaevi Komisyonu olarak bahse konu soruşturmanın takipçisi olacağımızı işkence ve kötü muamelenin son bulması için her alanda etkin hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”