Çevre

Limak’tan Bodrum’daki otel projesine ilişkin açıklama: Proje alanının imar planı 2010'da onaylandı, yeni plan talebimiz olmayacak

20 Mayıs 2024 20:56

Limak İnşaat, Bodrum Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu mevkiinde yapılacak turizm tesisi için herhangi bir imar planı değişikliği talebinde bulunmayacağını duyurdu. Limak'tan yapılan açıklamada, “Şirketimiz, bu alan üzerinde gerçekleştireceği yatırım için imar planı yapmak, yaptırmak veya yapılmasını talep etmek gibi bir sürece girmeyecektir” denildi.

Bölgede turizm tesisi için onay alan Limak İnşaat'a söz konusu arazinin ihaleyle 49 yıllığına tahsis edilmesine yönelik ANKA Haber Ajansı'nda yayınlanan haber üzerine şirket yazılı açıklama yaptı. Limak İnşaat'tan yapılan açıklamada, “Şirketimiz 2010 yılında imar planı yapılıp onaylanmış ve 2023 yılında Bakanlık tarafından ihaleye konu edilmiş bir alanın tahsisine hak kazanmıştır. Şirketimiz, bu alan üzerinde gerçekleştireceği yatırım için imar planı yapmak, yaptırmak veya yapılmasını talep etmek gibi bir sürece girmeyecektir” ifadelerine yer verildi. 

“Şirketimiz ilgili mevzuata göre yatırımına hazırlanmaktadır”

Limak açıklamasında, turizm yatırımları için arazi tahsislerinin Turizmi Teşvik Kanunu ve Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik çerçevesinde yapıldığı belirtildi. "Şirketimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Temmuz 2022 ve Ocak 2023’te duyurduğu ‘Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsisi İhalesi’ne dahil olan 50’den fazla taşınmazdan; Muğla ili, Bodrum ilçesi, Kızılağaç mevkiinde yer alan taşınmaza en iyi teklifi vererek, konu taşınmazın turizm yatırımı için tahsisine hak kazanmıştır" denilen açıklamada, ihale şartnamesine göre bu alanın imar planının 2010 yılında onaylandığı vurgulandı. Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“İhale şartnamesinde söz konusu arazinin imar planının 2010 yılında onaylandığı ve plan kararının ‘turizm tesis alanı ve günübirlik tesis alanı’ olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla, şirketimiz 2010 yılında imar planı yapılıp onaylanmış ve 2023 yılında Bakanlık tarafından ihaleye konu edilmiş bir alanın tahsisine hak kazanmıştır. Şirketimiz, bu alan üzerinde gerçekleştireceği yatırım için imar planı yapmak, yaptırmak veya yapılmasını talep etmek gibi bir sürece girmeyecektir. Proje alanının imar planı 2010 yılında yapılıp onaylanmıştır ve şirketimiz, onaylı imar planı, plan notları ve ilgili mevzuata göre yatırımına hazırlanmaktadır." 

"ÇED gerekli değil" kararı verilmişti

Limak İnşaat tarafından Bodrum Gerenkuyu'da 36 bin 220 metrekarelik alana yapılması planlanan "Turizm Konaklama Tesisi" projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyası 4 Aralık 2023 tarihinde Muğla Valiliği’ne sunmuş ve 8 Aralık’ta ÇED süreci başlatılmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü 24 Nisan 2024'te "ÇED gerekli değildir" kararı vermiş, karar Bodrum Belediyesi'nin internet sitesinde 17 Mayıs'ta duyurulmuştu.

Bölgede 312 ada 1 parselde bulunan 36 bin 220,89 metrekarelik araziye yaklaşık 354 milyon lira yatırımla 214 odalı otel yapılması planlanıyor. Tesiste konaklama birimlerinin yanı sıra havuzlar, restoranlar, sauna, spa, teknik alanlar, depo ve idari ofisler gibi birimlerin yer alacağı belirtiliyor.