Gündem

"Leyla Zana, davasında asla taviz vermez"

Leyla Zana'nın vekliği 'devamsızlık' yaptığı gerekçesiyle düşürülmüştü

19 Şubat 2018 16:07

TBMM'de ettiği yemini geçerli sayılmayan, 'devamsızlık' yaptığı gerekçesiyle 11 Ocak'ta milletvekilliği düşürülen eski HDP Ağrı Millivekili Leyla Zana'nın eşi Mehdi Zana, "Leyla'nın tüm derdi Kürt sorunudur ve bu çok açıktır. Leyla Kürt sorunu meselesinde yani bu davada asla taviz vermiyor, vermeyecektir" dedi.

Kuzey Irak'ın Erbil kenti merkezli uydudan yayın yapan televizyon kanalına konuşan Mehdi Zana, vekilliği düşürülen eşi Leyla Zana ile ilgili konuştu. Mehdi Zana, "Leyla’nın tüm derdi Kürt sorunudur ve bu çok açıktır. Leyla Kürt sorunu meselesinde yani bu davada asla taviz vermiyor, vermeyecektir. İnsanın bireysel olarak bir takım yanlışları olabilir, herşey doğru olmayabilir ama Leyla, Kürt düşüncesine sarılıp, onunla hareket ediyor. Bir de şu an Leyla’nın koşulları pek iyi değil. Annesi 90 yaşında ve durumu iyi olmadığı için Leyla onunla ilgileniyor. Leyla şu anda Diyarbakır’da yaşıyor ama annesi köyde olduğu için sürekli köye gidip geliyor" dedi.

212 Genel Kurul birleşime katılmadığına yönelik Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun raporu doğrultusunda, 11 Ocak'ta TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama ile Leyla Zana'nın vekilliği düşürülmüştü.  Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesiyle birlikte HDP milletvekili sayısı da 53'e indi.

(DHA)