Gündem

Koton çalışanları çalışma koşullarına tepkili: "Az kişiyle çok iş yapıyoruz"

"Kendi haklarımızın arayışındayız"

13 Ekim 2019 13:32

Koton çalışanları, insani olmayan çalışma koşullarına karşı tepki gösterdi. Konuya ilişkin konuşan bir işçi, saatlerin usulüne uygun işlemediğini, fazla çalıştıkları saatlerin ücretini mesai olarak alamadıklarını ve firmanın az kişiyle çok iş yapmaya çalıştığını belirterek, "Kendi haklarımızın arayışındayız. Firma yetkililerimizden de aynı şekilde anlayış bekliyoruz" dedi.
 

Çalışanların herhangi bir şekilde söz sahibi olmadığını aktaran işçi, rotasyonların maaş düşüklüğüne de sebep olduğundan bahsetti:

“Yıllarını vermiş olan çalışanların fikirleri alınmadan rotasyon veriliyor. Mağaza kalitesi örneğin A ise yeni gideceği mağazayı da C kalite varsayalım. Bu sayede maaşta ciddi bir düşüş gerçekleşiyor. Personel alımı yapılmıyor. Az kişiyle çok iş mantığına sahip bir firma. Öte yandan tüm gün ayakta oluşumuz sağlığımızı ciddi anlamda etkiliyor. Boş kalmak yasak, işimiz yoksa bile iş yaratmamız isteniyor. Part çalışanlar 20 saat çalışıyor, kısmi partlar ise 15. Biz fuller için yeterli gelmiyor, desteğe ihtiyaç duyuyoruz fakat yalnız kalıyoruz. Saatlerimiz kaydedilmiyor, kullanmak istediğimizde hak iddia edemiyoruz. Gece çalışmaları yapılıyor fakat bu konuda da saatler usulsüz işliyor. O gün tam zamanlı çalışan bir kişi geceye bırakılabiliyor ve bu kişi ertesi sabah mağazadan ayrılıyor. Dolayısıyla 24 saat çalıştırılmış oluyor.”

İsmini vermek istemeyen işçi, seslerini tüm firma çalışanlarına duyurmak istediklerini kaydederek sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Taleplerimiz iyileştirmeler adına. Kıdem zammı istiyoruz, primlerimizin kesilmemesini, yol ücreti, gece çalışmaları fazla, mesailerin orantılı takip edilmesi, personel alımlarının artması ve yüklerimizin azaltılması yönünde isteklerimiz var. Kendi haklarımızın arayışındayız. Firma yetkililerimizden de aynı şekilde anlayış bekliyoruz.”