Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye’deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis'e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz

26 Mayıs 2022 21:05

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "NATO’yla var olmadık, NATO’suz da yok olmayız" diyen MHP lideri Devlet Bahçeli'ye "Türkiye’deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis'e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz. Bu da sizin samimiyetinizin turnusol kağıdı olsun. CHP hazırdır, bekliyoruz." cevabını verdi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli meclisteki grup konuşmasındaİsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusuna ilişkin olarak, "Eğer şartlar içinden çıkılmaz hale bürünürse NATO’dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır. NATO’yla var olmadık, NATO’suz da yok olmayız." ifadelerini kullanmıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Bahçeli'ye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bahçeli de NATO’dan çıkmayı önermiş. NATO, Türkiye için gereklidir ancak iktidar olarak ne kadar samimiler görmek isterim. ABD Yunanistan’ı üslerle doldurdu. Hedefleri net. Türkiye’deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis'e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz.

Biz neoliberalizme karşı olduğumuz kadar toprağımızda yabancı askere de karşıyız. Gerekeni yapmaya hazırız. Peki siz hazır mısınız iktidar sahipleri? Bu da sizin samimiyetinizin turnusol kağıdı olsun. CHP hazırdır, bekliyoruz."

TIKLAYIN | Bahçeli: Eğer şartlar içinden çıkılmaz bir hale bürünürse NATO'dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır