Gündem

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren: Ekonomi iyi gitmiyor, bir kesim hâlâ yağlı-ballı yaşıyor

03 Haziran 2022 08:47

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, ekonominin kötüye gittiğinin altını çizerek, "Ekonomi iyi gitmiyor. Evet bir kesim hala yağlı – ballı yaşıyor. Alt gelir grupları zaten ateşin tam göbeğinde, orta gelir grubu bile şartlarla baş etmekte zorlanıyor. Zorlanıyorun anlamı şu ki; sofrası dahil daha kısıtlı bir hayatın içine doğru savrulduğunu görüyor" yorumunu yaptı.

İktidarın, ekonomiyi başka ülkelerle kıyasladığını söyleyen Taşgetiren, "Yukardakiler, ekonomideki kötü gidişi, “küresel şartlar”a bağlayarak izah etmeyi tercih ediyor. Bu, kendi politikalarındaki hatayı kabul etmemek anlamına geliyor. “Dünya, hatta gelişmiş ülkeler çok daha kötü” ifadesiyle sorumluluk asgariye indiriliyor. Bu yaklaşım, iktidara başka sebeplerle bağlı toplum kesimlerini en azından tahammül duygusuna sevk ediyor. “Çözerse Erdoğan çözer” düşüncesi de bu kesimi etkiliyor" diye yazdı.

"Anın sorusu şu: Cumhurbaşkanı Erdoğan bu noktada kendini revize edebilir mi?" sorusunu soran Taşgetiren, " Yani “Ben inançlarım gereği bir kurala göre hareket ettim. Ama dünya şartları el vermedi, ülke şartları el vermedi, faizi ortadan kaldırmak istedim, ama faiz daha çok ensemize bindi, inançlarımın doğru olduğuna inanıyorum, sıfır faizli bir sistemi yine istiyorum, onun şartlarını yerine getirmek için çaba sarf etmek boynumuzun borcu, ama şimdi reel durumun gerektirdiğine göre ekonomi politikamızı revize ediyoruz.” diyebilir mi?" ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın