Ekonomi

İbrahim Kahveci: Kimse bu yönetimden çözüm beklemesin, hatta bugünkü fakirliğe bile şükredin

"Gerçeği gör(e)mezsen nasıl çözüm bulacaksın?"

10 Haziran 2022 10:14

Karar yazarı İbrahim Kahveci, ekonomik gidişata ilişkin olarak, "Net olarak söylüyorum ama çok net: Kimse bu yönetimden bir çözüm vs beklemesin. Hatta bugünkü fakirliğe bile şükredin. Çünkü bu yönetim sürdüğü sürece işler giderek daha da kötüleşecek" yorumunu yaptı. 

Kahveci, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Faizi düşürdük ve düşürmeye devam edeceğiz" sözlerini hatırlatarak, "Düşen ve/veya düşürülen sadece Merkez Bankası’nın dandik faizi oldu. Piyasada faizler düşmediği gibi tam tersine yükseldi" dedi. 

Kahveci, "Düşen faiz diye bir şey yok; tekrar edeyim: Düşen faiz diye bir şey yok... Bankaların bilançolarından da bunu çok net görüyoruz. Ama ısrarla gerçek olmayan bir şey söylenip duruluyor. Sanırım gerçekleri kabullenmek istemedikleri için o gerçek rakamları da görmek istemiyorlar" ifadesini kullandı. 

Kahveci, "Gerçeği gör(e)mezsen nasıl çözüm bulacaksın? İşin en kilit noktası burası. Gerçekleri görmedikleri için çözüm de üretemezler. O nedenle diyorum: Fakirliğine şükredin çünkü gittikçe daha da fakirleşeceksiniz" düşüncesini dile getirdi. 

Yazının tamamı için tıklayın.