Politika

HDP'li iki milletvekiline "Demokrasi Yürüyüşü" gerekçesiyle fezleke

Milletvekillerinin toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet ettikleri savunuldu

Arşiv

18 Kasım 2020 13:37

HDP Milletvekilleri Alican Önlü ve Habip Eksik hakkında milletvekilleri hakkında, partinin “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında Hakkâri ve İstanbul’dan Ankara’ya yapılan “Demokrasi Yürüyüşü”ne katıldıkları gerekçesiyle fezleke hazırlandı. Fezlekeler, Meclis'e gönderildi.

Fezlekelerin gerekçesinde, şu ifadeler yer aldı:

“Demokrasi Yürüyüşü’ adı altında çeşitli illerden başlanılarak Ankara ilinde sona erecek, protesto eyleminde çok sayıda HDP milletvekilinin aralarında bulunduğu yaklaşık 20 araçlık konvoyun Batman ili istikametinden Diyarbakır ili Bismil ilçesine intikal etmesi üzerine; Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan tüm ikazlara rağmen (Bismil) Fırat Mahallesi Dicle Caddesi üzerinde ısrarla gerçekleştirilmek istenilen protesto eylemine 27. dönem milletvekili Alican Önlü’nün katılım sağladığı tespit edildi”

Her iki milletvekiline “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet ettikleri ileri sürüldü.

Ne olmuştu?

HDP, 1 Haziran’da açıkladığı “Hep Birlikte Mücadele” tutum belgesiyle sahaya inmeyi planlarken 4 Haziran’da DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesi ve vekillerin tutuklanmasını protesto etmek için 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya “Demokrasi Yürüyüşü” başlattı. 17 Haziran’da Diyarbakır’ın Bismil ilçesine ulaşan yürüyüşe polis müdahale etmişti.