Gündem

Feministler: Paralel çekim gerçeği yansıtmıyor, ezan protesto edilmedi

Erdoğan, "Bir grup güya kadınlar için Taksim'de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler" dedi

11 Mart 2019 09:55

Feministler, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın polisin biber gazı ve plastik mermilerle sert bir şekilde müdahale ettiği 8 Mart’ta Taksim’de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü'nde 'ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik edildiği' söylemine ilişkin açıklamada bulundu. Yürüyüşe katılan oluşumlardan Feminist Gündem, Twitter hesabından, "Ezan okunan yere paralel çekim gerçeği yansıtmıyor!" yazdı. Ayrıca yürüyüşü herhangi bir siyasi partinin düzenlemediği de belirtildi.

Erdoğan, Adana'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, "Taksim'de CHP ve HDP'nin öncülüğünde güya Kadınlar Günü için bir araya gelen bir grup, ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Biz 'belediye işi gönül işi' diyerek milletimize herkesi kucaklayan bir belediye yönetimi taahhüt ediyoruz. Onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak doğrudan istiklalimize ve istikbalimize saldırıyor" dedi.

TIKLAYIN - Erdoğan: Taksim'de güya kadınlar günü için bir araya gelen bir grup ezana sloganlarla, ıslıklarla terbiyesizlik etti

Ezan ve bayrak meselesinin siyaset değil, onur meselesi olduğunu söyleyerek, "Eğer biz 3-5 oy için onlara göz yumarsak ecdadımızın da evlatlarımızın da yüzüne bakamayız. Onun için bu ezan ve bayrak düşmanları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz" diye ekleyen Cumhurbaşkanı, miting sırasında kurulan dev ekranda Feminist Gece Yürüyüşü'nden görüntüler de gösterdi.

Erdoğan İskenderun'da da benzer şekilde konuşarak, "Şimdi Fatih'in emaneti İstanbul'da ezanı Muhammediye'yi ıslıklayan nursuzlara, cuma salası ile dalga geçen edepsizlere inşallah hep beraber sandıkta esaslı bir Osmanlı tokadı vurmaya var mıyız?" diye hitap etti.

Erdoğan'ın sözleri sonrasında Ülkü Ocakları tarafından Taksim'de toplanma çağrısı yapıldı. Galatasaray'ın önünde bir araya gelen bir grup, "Ezana uzanan eller kırılsın" diye sloganı attı. 

Erdoğan'ın açıklamaları sosyal medyada tartışma yarattı. Yürüyüşe katılanlar attıkları mesajlarla ezanın slogan ve ıslıklarla protesto edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi. Yürüyüşe katılan oluşumlardan Feminist Gündem, Twitter hesabından, "Ezan okunan yere paralel çekim gerçeği yansıtmıyor!" yazdı.

Feminist Gündem, ıslıkların ezanı değil, kadınların yürüyüşünün engellenmesini hedef aldığını söyledi. Yürüyüşü herhangi bir siyasi partinin düzenlemediği de belirtildi.