Gündem

Fahrettin Altun: Suudi Arabistan dost bir ülke olmasa İstanbul’daki konsoloslukta bir gazetecinin ölümüne neden olduğunu söyleyebilirdim

10 Ekim 2019 01:56

T24

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın ismi verilmeyen bir yetkili üzerinden devlet televizyonunda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı’nı kınamasına tepki gösterdi.

“Suudi Basın Ajansı’nın bu hikayeyi uydurduğuna inanmasa” Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluğunda bir gazetecinin ölümüne sebep olduğunu söyleyebileceğini kaydeden Altun “Ama dost bir ülke hakkında asla böyle bir şey söyleyemeyeceğini” ifade etti. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştü.

Resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Altun, şunları söyledi:

“Çok komik bir şey anlatayım. İsmini vermek istemeyen Suudi bir yetkili bugün Türkiye’yi ‘bölgesel güvenliğe ve barışa tehdit oluşturduğu için’ kınadı. Bu gizemli adam belli ki Türkiye’nin düzenlediği operasyonun DEAŞ ile mücadele üzerindeki etkisinden endişe duyuyor. @spagov ‘un (Suudi Basın Ajansı) bu hikayeyi uydurduğuna inanmasam, Suudi Arabistan Krallığı’nın sivillere karşı kayıtsızlığının, Yemen’de 16 binden fazla cana ve İstanbul’daki konsoloslukta bir gazetecinin ölümüne neden olduğunu söyleyebilirdim. Ama dost bir ülke hakkında asla böyle bir şey söylemem.”