Gündem

Online toplantı sırasında gözaltına alınan Evrensel gazetesi yazarı Ayşen Şahin serbest bırakıldı

08 Şubat 2021 23:05

Evrensel gazetesi yazarı Ayşen Şahin, 8 Mart Kadın Platformu'nun online toplantısı sırasında evine gelen polisler tarafından gözaltına alınarak İstanbul Emniyeti'ne götürüldü. Emniyetteki ifadesinin ardından Şahin serbest bırakıldı. 

Ayşen Şahin, gözaltına alındığı bilgisini Twitter hesabından "Arkadaşlar polis kapıda, Vatan Emniyete götürülüyorum. Üstümü değiştirip çıkıyorum. Herkese tek tek haber veremedim" ifadeleriyle duyurdu.

Online toplantı sırasında gözaltına alındı

8 Mart Kadın Platformu, Ayşen Şahin'in online platform toplantısı sırasında gözaltına alındığı anı Twitter hesabından yayınladı. Şahin'in toplantı sırasında gözaltına alınırken "Arkadaşlar ben savcıya ifade vermeye gidiyorum" dediği anlar paylaşıldı. 

Fatih Polat: Henüz gerekçe belirtilmedi 

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gözaltına alınmasının ardından görüştüğü Ayşen Şahin'in Taksim İlk Yardım Hastanesinde olduğunu ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceğini belirtti. Polat, polisin Şahin'e henüz bir gerekçe belirtmediğini ancak gözaltı uygulamasının Boğaziçi Üniversitesi protestolarıyla ilgili olabileceğini ifade etti. 

"Bana değil herkese özgürlük"

Emniyetteki ifadesinin ardından Şahin serbest bırakıldı. Şahin serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada, "Hedef gösteren değil gösterilenim. Vatani vazifeye döndü, sırayla hepimiz gelip gidiyoruz. Ben çıktım ama genç arkadaşların suçu neydi? Bana değil herkese özgürlük" dedi.

"Hilal Kaplan'ın, Ebabil Harekâtı'nın ‘Derhal tutuklanmalı’ tweetleri üzerine gözaltına alındık"

Şahin, "Harika bir ifade verdik. Suçlu psikolojisine girecek bir durum yok zaten Vatan'a geldik diye. Herhalde neşemizden saldılar diye düşünüyorum. Gözaltı gibi değildi gerçekten. Durumun absürtlüğünü anlattık. Martı videosunun üstündeki metni okuyunca bambaşka bir şey çıkıyor. Alttaki tweeti almayınca üstten başka bir bağlam çıkıyor. Bağlamdan koparıldığını ve asıl hedef gösterilenin ben olduğumu biraz izah ettik mantık çerçevesinde. Hilal Kaplan’ın, Ebabil Harekâtı'nın ‘Derhal tutuklanmalı’ tweetleri üzerine gözaltına alındık. İfadede de bunu söyledik. " diye konuştu. 

"Hedef gösteren değil gösterilenim"

Şahin, "Ben olay büyümesin diye kimse hakkında suç duyurusunda bulunmamıştım ama aslında hedef gösteren değil gösterilenim. Bir gazetecilik refleksiyle oraya koyduğum videonun çarpıtılıp bir metazoriyle, bir baskı unsuruna dönüştürülmesi sonucu soluğu burada aldık. Ama yapacak bir şey yok. Bir vatani vazifeye döndü. Sırayla hepimiz bir ara geliyoruz gidiyoruz işte. Bizi de yok yazmasınlar diye bir süre uğramış olduk. Gerçekten tweette hiçbir şey yok, hiçbir suç unsuru yok. Tamamen bağlamından koparma ve çarptırılma var, hedef gösterilme var organize bir şekilde. Zaten iki kere iki dört bir durumdu vaziyet. Sizi burada gördüğüm için şu an çok şaşkınım. Çıktığım için de mahcubum. Bir gün falan kalsam, geldiğinize değseydi gecenin bu saatinde. Beklemiyorduk açıkçası, kalırız diye düşünüyorduk. Beyan da ettiler zaten. Büyük ihtimalle ifadede olayın absürtlüğü ortaya çıktığı için böyle bir karar verildi. Ben çıktım güzel bir şey oldu ama öbür genç arkadaşların suçu neydi? Yaptıkları şey benim yaptığımdan farklı bir şey değildi. WhatsApp’ta bir grup kurmak, bir yerde durumla ilgili bir tweet atmak, aşağı bakmayacağız demek, bunlar da suç unsuru değil. Bunlar da aslında mantık çerçevesinde ve hukukun doğru normlarda uygulandığı takdirde hepsinin benim gibi belli bir süre sonra salınması hatta hiç alınmaması gerekiyordu. O açıdan da aslında biraz vicdani yük çekiyorum çünkü ben dışarıdayım niye bir sürü insan şu an evde kelepçeyle tutuklamayla yargılanıyor ve sabaha karşı operasyonlara maruz kalıyor. Benim için işler iyi gelişti ama gönül ister ki herkes için aynısı olsun. Biz de çıktığımıza sevinebilelim ve içimizde bu burukluk kalmasın. Bana değil herkese özgürlük yani.” açıklamasını yaptı.