Gündem

Dışişleri'nden Yunanistan açıklaması: Gerginliği arttırmak yerine diyalog çağrılarına cevap vermeli

11 Kasım 2020 23:30

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in Akdeniz'de yapacağı çalışmalar için NAVTEX ilan edilmesine tepki gösteren Yunanistan'a ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Yunanistan çözüm istediğinde samimi ise gerginliği arttıracak açıklamalar yapmak yerine diyalog çağrılarına olumlu karşılık vermeli" denildi.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün (11 Kasım), Oruç Reis gemimizin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığımızda yürütmeye devam ettiği sismik araştırma faaliyetine dair bilinen itirazlarını tekrarladığı bir açıklama daha yayınlamıştır.

Bu açıklamalar, Yunanistan’ın uluslararası hukuka ve teamüle aykırı maksimalist deniz sınırı iddialarına dayanmakta olup, bizim için hiçbir hükmü ve değeri yoktur.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuk çerçevesinde hem kendi hem de KKTC’nin meşru hak ve çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Yunanistan bölgede çözüm istediğini belirttiği beyanlarında samimi ise, gerginliği artıracak açıklamalar yapmak, askeri faaliyetlerde bulunmak ve üçüncü tarafları Türkiye aleyhinde yanlış yönlendirmek ve kışkırtmak yerine, önkoşulsuz diyalog çağrılarımıza olumlu karşılık vermelidir."