Gündem

Dışişleri Bakanlığı: Yunan Dışişleri'nin sismik araştırmaları yasadışı ilan eden açıklaması mesnetsizdir

25 Ekim 2020 20:15

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın 'Oruç Reis' ile ilgili açıklamalarına tepki göstererek, "Oruç Reis gemimizin sismik araştırma faaliyetlerini yürüttüğü saha bütünüyle ülkemizin uluslararası hukuk temelinde tespit edilen ve Birleşmiş Milletler nezdinde de kayda geçirilen kıta sahanlığı dahilinde bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN - Oruç Reis için yeni NAVTEX ilanı: 4 Kasım'a dek Rodos'un güneyinde görev yapacak

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetleri hakkında yaptığı açıklamanın "mesnetsiz" olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetleri hakkında yaptığı açıklama hakkındaki soruya şu yanıtı verdi:

“Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün (25 Ekim), ülkemizin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığında yürüttüğü sismik araştırma faaliyetlerinin Yunan kıta sahanlığında gerçekleştirildiğini öne süren ve bu faaliyetleri 'yasadışı' olarak nitelendiren mesnetsiz bir açıklama yayımlamıştır. Oruç Reis gemimizin sismik araştırma faaliyetlerini yürüttüğü saha bütünüyle ülkemizin uluslararası hukuk temelinde tespit edilen ve Birleşmiş Milletler nezdinde de kayda geçirilen kıta sahanlığı dahilinde bulunmaktadır. Keyfiyet, 23 Ekim 2020 tarihinde Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisine de bir kere daha sarahaten izah edilmiştir. Oruç Reis'in 25 Ekim-4 Kasım 2020 tarihleri arasında sismik araştırma icra edeceği mevcut çalışma sahası Yunanistan anakarasına 440, ülkemize ise 130 kilometre uzaklıktadır. Türkiye her daim olduğu gibi, Doğu Akdeniz'de hem kendisinin, hem Kıbrıs Türkünün meşru haklarının güvence altına alındığı, hakkaniyet temelinde bir çözüm için diyalog ve işbirliğine hazırdır. Yunanistan’ın da, ülkemizle diyaloğa girmemek için suni sebepler oluşturmaktan ve ön koşullar sunmaktan vazgeçmesini bekliyoruz."