Gündem

CHP’de belediyelere 1989 önlemi

SHP'nin 1989 yerel seçimlerinde kazandığı belediyeleri kötü yönetim ve uygulamalar nedeniyle sonraki seçimde kaybetmesinden ders alan CHP bu kez işi sıkı tutacak

28 Haziran 2019 09:20

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre Kılıçdaroğlu çalışma için CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u görevlendirdi. 31 Mart seçimlerinden önce başlayan ve tekrarlanan İstanbul seçimleri sürecinde son hali verilen çalışmaya göre Torun’a bağlı iki birim oluşturulacak. Bu birimlerden biri “Yerel Yönetimler Koordinasyon Merkezi”, diğeri “Yerel Yönetimler Danışma Kurulu” olacak. Yerel Yönetimler Koordinasyon Merkezi farklı alt birimlerden oluşacak. Bir kısmı partili bir kısmı parti dışından ama tamamı alanında profesyonel kişilerden oluşan birimler ayrı ayrı çalışacak ve şu faaliyetleri yürütecek:

Araştırma birimi

 Tek tek belediyelerin yaptığı bütün çalışmalar izlenecek, bu çalışmalarla ilgili belli aralıklarla halkın memnuniyeti ölçülecek.

Proje birimi

 Ulusal ve uluslararası projeler incelenecek. Bunların içinde faydalı bulunan proje örnekleri belediyelere sunulacak. Belediyelerin iyi projeleri de sivil toplum örgütleri, proje büroları Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası gibi farklı kurum ve kesimlerle değerlendirilecek.

Finans-bütçe birimi

Belediye bütçeleri hazırlanırken yapılması gerekenler, özen gösterilecek hususlar belirlenecek. Özellikle yeni belediye başkanlarına bu konularda yardımcı olunacak.

İletişim birimi 

Belediyelerin yaptığı proje ve hizmetlerin kamuoyuna duyurulması sağlanacak. Ayrıca belediyelerin de birbirlerinin yaptığı çalışmalardan haberdar olması sağlanacak.

Hukuk birimi

 Belediye yönetimlerinin karşılaşacağı yetki sınırlaması, engelleme gibi yaşayabileceği sorunlar karşısında bunların hukuk yoluyla nasıl aşılabileceği konusunda yardım edilecek. Yaşanan sorunlar karşısında hukuki destek sağlanacak.

Danışma kurulu oluşturulacak

Belediyelere hukuki teknik konularda yardım edecek, memnuniyeti ölçecek bu birimlerin yanı sıra Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde bir de “Yerel Yönetimler Koordinasyon Danışma Kurulu” oluşturulacak. Bu Kurul’da da aralarında Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın gibi deneyimli belediye başkanları, şehir-bölge planlamacısı Prof. Dr. İlhan Tekeli gibi alanında uzman akademisyenler bulunacak.

26-27 Temmuz'da belediye başkanları çalıştayı

CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan çalışma uygulamaya geçmeden önce belediye başkanları ile de değerlendirilecek. Bu çerçevede 26-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında tüm belediye başkanlarının katılacağı 2 günlük bir çalıştay yapılacak. Bu çalıştayda hazırlanan proje belediye başkanlarına sunulacak. Belediye başkanlarının fikir ve önerileri alınarak son şekli verilen çalışma hemen uygulamaya geçirilecek.