Ekonomi

CHP, çiftçilerin borçlarının yapılandırılması yasa teklifi verdi

14 Mayıs 2020 08:30

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 160 milyar TL'yi bulan çiftçi borçlarının yapılandırılması için yasa teklifi hazırladı.

Teklifin yasalaşması halinde çiftçi borçları Ziraat Bankası tarafından üstlenilecek ve uzun vadeye yayılarak ödenmesine imkan sağlanacak. Sözcü'de yer alan habere göre, teklifin gerekçesinde Koronavirüs salgını sonrası tarımsal üretimin devamının önemine işaret edilerek, “Çiftçilerin hem üretime devam edebilmeleri hem de borçlarını ödeyebilmeleri için bu borçların uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılması gerekiyor” denildi.

2019 yılı verilerine göre Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 2 milyon 260 bin çiftçinin bankalara 119 milyar 331 milyon, Tarım Kredi Kooperatifi'ne 10 milyar TL olmak üzere toplam 130 milyar lira borcu olduğuna vurgu yapıldı. 2003 yılına göre çiftçilerin 2019 yılındaki borçlarının 40 kart artığı belirtilen gerekçede, “Tohum, gübre, ilaç, akaryakıt bayisi, elektrik, su ve işçi borçlarını eklediğimizde çiftçinin borcu 160 milyarı buluyor. Çiftçi bu borcu artık ödeyemiyor” görüşüne yer verildi.

"İcra takipleri durdurulmalı"

Çiftçilerin üretime devam edebilmeleri için borçların uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılmasının önemine işaret eden Sarıbal, şöyle dedi:

"Çiftçilerin elektrik ve su borçları; özel, yerli ve yabancı bankalar ile kamu bankalarına olan tarımsal kredi borçları ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçları T.C. Ziraat Bankası'na devredilerek, bu borçların ödenecek şekilde yeniden yapılandırılması şarttır.

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çok sayıda çiftçi için icra takibi başlatıldığını vurguladı.

Çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılması paralelinde hali hazırda borçlarından dolayı başlatılan takip ve icra işlemlerinin durdurulması gerekiyor."