Kültür-Sanat

Cazın efsanelerinden Dianne Reeves İstanbul'da müzikseverlerle buluştu: Daha önce bu kadar büyük enerjiye sahip yerde bulunmadım

29. İstanbul Caz Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlendi

06 Temmuz 2022 14:26

Türkiye'ye ilk kez 1991'de gelen, caz müziğinin efsanevi isimleri arasında sayılan ve 5 Grammy Ödülü sahibi Dianne Reeves, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen "29. İstanbul Caz Festivali"nde konser verdi. Sanatçı, "Burayı gördükten sonra herkese, 'Siz de pasaportunuzu hazırlayın ve gezin mutlaka' demeye başladım" dedi.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda müzikseverlerle buluşan sanatçı, "Spain", "Morning Has Broken", "I'm All Smiles", "I Remember", "Minuano", "Our Love Is Here To Stay", "Triste", "Cafe" ve "Nada Sera Como Antes" (Nothing Will Be) adlı eserlerin de aralarında olduğu bir repertuvarı yorumladı.

"Birçok şeyi düşünmek için her saniyesine ihtiyacım vardı"

45 yıldır sahnelerde olduğunu ancak, 2020'de dünyayı etkisi altına alan salgın sırasında, ilk kez sahnelerden çok uzun süre uzak kaldığını söyleyen sanatçı, "Birçok farklı açıdan baktığımda, müzikten hiç bu kadar uzak kalmamıştım. Şartlar istediğim gibi olmasa da zamanımın olmasını seviyorum. Birçok şeyi düşünmek için her saniyesine ihtiyacım vardı " diye konuştu.

"Mısır Çarşı'sına gittim ve orada, ne olduğunu hiç bilmediğim bütün baharat ve kuruyemişleri satın almaya çalıştım"

Türkiye'ye ilk kez 1991'de geldiğini belirten Reeves, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "İlkinde The Philip Morris Superband müzik grubu üyeleriyle gelmiştim. Daha önce hiç bu kadar büyük bir enerjiye, bu kadar çok göze, bunca lezzete ve insan için bu kadar çok şeye sahip bir yerde bulunmadım. İlk yolculuk için muhteşem bir deneyimdi. Mısır Çarşı'sına gittim ve orada, ne olduğunu hiç bilmediğim bütün baharat ve kuruyemişleri satın almaya çalıştım. Daha sonra evime dönüp onlarla yemekler yaptım. İnsanlar, 'Bu çok iyi, neyle yaptın?' diye sorduğunda ise, 'Hiçbir fikrim yok.' cevabını verdim. Evimdeki halılar ve mutfağımdaki fayanslar... Yani demek istediğim sizleri seviyorum, anlamıyorsunuz? Burayı gördükten sonra herkese, 'Siz de pasaportunuzu hazırlayın ve gezin mutlaka.' demeye başladım."

"Onların ne söylediğini değil ama ne çaldıklarını anlıyorduk"

Sanatçı, şarkı aralarında yaptığı konuşmalarda, sahneyi sahne olarak değil, oyun alanı olarak gördüğünü söyledi. Kendisi için en önemli müzik türünün caz olduğunun vurgulayan Reeves, "1991'de az önce de söylediğim gibi Philip Morris müzik grubu üyeleriyle buraya geldik. Boğaz'da bir yerde balık yemeğe gittik. Masamıza harika, gerçekten muhteşem müzisyenler geldi. Bizler, onların ne söylediğini değil ama ne çaldıklarını anlıyorduk" dedi.

Reeves, "Incompatibilidade De Genios" ile "You Taught My Heart To Singadli " adlı şarkılarını, "En üst düzeyde usta bir müzisyeni sahnemize davet etmek istiyoruz" diyerek sahneye çağırdığı Hüsnü Şenlendirici ile birlikte söyledi.