Kültür-Sanat

"Bilinçaltından, gerçeküstüne"; Selçuk Demirel'in 'PSİ'si raflardaki yerini aldı

Demirel'in kitapta yer alan çalışmalarına  Freud, Jung, Nietszche, Poe, Pessoa, Lacan gibi isimler de eşlik ediyor

22 Mart 2019 18:59

Dünyaca ünlü karikatürist, çizer Selçuk Demirel'in, psikanalizin temel kavram ve durumlarından hareketle dünyaya salınmış bireyin ruh halinden kesitler sunduğu yeni kitabı "PSİ" adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

T24'e de çizen Demirel'in kitapta yer alan çalışmalarına  Freud, Jung, Nietszche, Poe, Pessoa, Lacan gibi isimler de eşlik ediyor.

foto

Kendine özgü çizgisinin yazın ile sürekli kesiştiği sanatçıların başında gelen Selçuk Demirel, Freud’un açtığı kapının eşiğinde, desen ve resimleriyle, bilinçaltı ile yalın gerçeklik arasında insanlık durumuna göndermelerde bulunuyor.

Çizgi yoluyla kendisinin ve insanların varoluş sorunlarını anlamaya çalışıyor.

Selçuk Demirel kimdir?


Selçuk Demirel 18 Mayıs 1954’te Artvin’de doğdu.

İlk çizimlerini Ankara’da lise öğrencisi iken yayımladı (1973).

Daha sonra mimarlık öğrenimine devam ederken, Mimarlık dergisi başta olmak üzere dönemin önemli dergi ve gazetelerinde desenlerini yayınlamayı sürdürdü.

1978’de Paris’e gitti ve yerleşti.

Çalışmalarını Paris’ten sürdüren Selçuk Demirel, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl, Kitap-lık, P, Artimento (Türkiye); Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur (Fransa); The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, The American Prospect, The Boston Globe, The Chicago Tribune, LegalAffairs (ABD); Far Estern Economic Rewiew (Hong Kong) vb. birçok önemli dergi ve gazetelerde desenlerini yayımladı.

Çalışmaları kitap illüstrasyonlarından dergi ve kitap kapaklarına, desen albümlerinden çocuk kitaplarına, kartpostaldan afişe dek çeşitlilik gösteren sanatçı, Türkiye’de, birçok Avrupa ülkesinde ve Japonya’da kitaplarını yayımladı, kişisel sergiler açtı.