Koronavirüs

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay: AVM'lerin açılma kararı erken oldu

06 Mayıs 2020 12:44

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, alışveriş merkezleri için 11 Mayıs'ta açılma kararının erken olduğu değerlendirmesinde bulundu. 

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Okyay,  “Biz daha çok 19 Mayıs sonrası bu konuyu masaya yatırırız diye bakıyorduk; 1-2 hafta daha beklense iyi olurdu” dedi.

“Yoksullaşmanın da önüne geçmemiz gerekir” diyen Okyay, “Önce mahalle bazında, cadde mağazalar düzeyinde kalınsa iyi olurdu. Ama karar alınmış. Biz henüz nasıl bir yöntem uygulanacağını bilmiyoruz. Çünkü her AVM’nin klima yapısı hakkında da bilgi sahibi olunması gerekir. Bazıları dikey, bazıları yatay. Bazılarının filtre sistemleri farklı. Bunun için makine mühendisleri ile de çalışmamız gerekir. Ortak kullanım için büyük alan hesapları da yapılmalı. Giriş çıkış kontrolü, maske dağıtımı, çevrenin dezenfekte edilmesi, bütün bunların iyi kontrol edilmesi ve planlanması gerekir. Henüz çalışıyoruz.” diye konuştu.  Okyay, Berberler ve küçük mağazalarla ilgili modelin belli olduğunu da sözlerine ekledi.

Maskenin kaçınılmaz olacağını, sosyal mesafenin korunacağını, iki berber koltuğu arasındaki uzaklığın belirleneceğini ve randevu sistemi ile müşteri alınacağını bildiren Okyay, “Her 15 dakikada bir dezenfekte yapılmalı, kuaförlerde şampuan şişesi elden ele gezer, bunların şişeden çıkarılıp her bir koltuk için yeniden düzenlenip camekan gerisine alınması, bariyerler oluşturulması gibi önlemler gerekir.” ifadesini kullandı. 

“Hassas bir buzun üzerinde gibiyiz” benzetmesini kullanan Okyay şunları kaydetti: 

"Testleri genişletmemiz, hatta şimdi sadece hastalık şüphesi ile gelenlere uyguladığımız PCR dediğimiz testi semptomu olmayan bazı gruplara da uygulamalıyız. Hatta rastgele test yapmalıyız. Sağlık çalışanları için test uygulaması yapılmıştı, belki bakım verenler için de uygulanır. Yeni test sistemi de daha sağlıklı olacağa benziyor. Eliza testi de olabilir. Salgın şu an kontrol fazında ama dikkat etmeliyiz."

Bugün Türkiye ortalamasında bir kişinin enfekte ettiği kişi sayısının birin altına indiğini söyleyebileceğini bildirdi.

Yazının devamı için tıklayın