Dünya

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Rus mevkidaşı ile görüştü

13 Mayıs 2021 20:51

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde ikilinin, Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki gerilim konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Bakanlık, görüşmede ikilinin Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki gerilim konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu kaydetti. Görüşme sırasında Bakanların, bölgede oluşabilecek herhangi bir gerginliğin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesinin önemini vurguladığını aktaran Dışişleri Bakanlığı, ikilinin bölgede barışı sağlamaya yönelik üçlü anlaşmanın önemini vurguladıklarını ifade etti.

Öte yandan geçtiğimiz yıl Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan arasında, işgal altındaki bazı bölgelerin boşaltılması ve bölgelere Rus barış güçlerinin konuşlandırılması ile ulaşım altyapısının yeniden oluşturulmasına ilişkin bir ateşkes anlaşması imzalanmıştı. Ermenistan ise, Azerbaycan'ın Laçın kentinin sınırında yer alan "Karagöl" bölgesinde yapılan sınır belirleme çalışmalarını "sınır ihlali" olarak nitelendirmişti.