Ekonomi

Asgari ücret genelleşiyor; çalışanların yüzde 60'ı 300 dolar düzeyinde ücret alacak

Asgari ücret ortalama ücretin yüzde 60'ına ulaştı

06 Temmuz 2022 10:32

Yılbaşında yapılan yüzde 50'lik zammın enflasyon karşısında erimesi sebebiyle asgari ücrete yüzde 30'lu ara zam yapıldı. Yapılan zam genel ücretleri de asgari ücret seviyesine çekmeye başladı. Açıklanan zamla birlikte asgari ücretli sayısının artacağı belirtilirken, Türkiye çalışanlarının yüzde 60’ından fazlasının 300 dolar seviyelerinde ücret alan bir ekonomik yapıya dönüşecek.

Dünya gazetesinin haberine göre son yıllarda istihdamın çok büyük bir kısmının, asgari ücret ya da asgari ücrete yakın seviyelerde yapılıyor olması gerçekte son derece “basit bir sosyal koruma aracı” olan asgari ücreti neredeyse “genel ücret” haline getirdi.

Örneğin, SGK’nın son nisan ayı bülteninde bildirilen ücretlerin günlük kazanç tutarı, Türkiye genelinde 275,4 TL. Günlük asgari ücret ise 166,8 TL düzeyinde. Böylece asgari ücret ortalama ücretin yüzde 60’ı düzeyine ulaşmış oluyor.

Ücretlerin yarısında fazlası 300 dolar seviyesinde belirlenecek

Türkiye’de son dönemde yapılan asgari ücret artışlarında dikkat çeken unsur, asgari ücreti 300 doların üzerinde tutmaya yönelik oldu. Ancak gerek ülkedeki sendikalılık oranını düşüklüğü (yüzde 14,3 Ocak 2022) gerekse uzun süredir baskı altındaki ücretlerin, asgari ücretteki birkaç göreli yüksek artışla neredeyse genel ücret ortalamasına yaklaşması bu çabayı gösteriyor. Son yapılan ayarlamayla da asgari ücret 320 doların üzerine çıkmış durumda.

Asgari ücretle geçinen kişi sayısına yönelik farklı çalışmalar yapılsa da DİSK tarafından 2021’de 16 milyon dolayında seyreden zorunlu sigortalının 10 milyon dolayındaki kişisinin asgari ücretle geçindiği hesaplanmıştı. Çalışma Bakanlığı açıklamalarında da Türkiye’de çalışanlar içinde asgari ücret alanların sayısının yüksekliğine vurgu yapılıyor. Son açıklanan ücretle asgari ücret alanların sayısının daha da artacağı kabul görüyor. Böylece Türkiye çalışanlarının yüzde 60’ından fazlasının 300 dolar seviyelerinde ücret alan bir ekonomik yapıya dönüşecek.