Spor

ABD'ye uçan Filenin Sultanları'ndan 'Başka takımlara özel uçak bize ekonomi' tepkisi, THY'den açıklama

26 Mayıs 2024 15:34

T24 Haber Merkezi

Milletler Ligi 2. hafta karşılaşmaları için ABD'ye giden A Milli Kadın Voleybol Takımı'ndan Ebrar Karakurt, Zehra Güneş ve kaptan Eda Erdem, takımın uzun yolculukta ekonomi sınıfında uçurulması sebebiyle Türk Hava Yolları'na tepki gösterdi. THY, biletleme süreçlerine dair sorumluluğun kendilerinde değil, federasyonda olduğunu belirtti.

Ebrar Karakurt Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda, "Başka takımlar için özel uçak tahsis etmeye devam. Bize gelince ekonomi!" yazdı. 

Yolculuğu 13 saat süreceğini vurgulayan Karakurt, THY'ye kinayeli biçimde teşekkür etti.

Zehra Güneş ise dizlerinin ön koltuğa dayandığını gösteren bir fotoğraf paylaşarak, "Teşekkürler THY. En azından koridor ayırmışsınız" yazdı.

Takım kaptanı Eda Erdem ise "13 saatlik ABD uçuşu başlasın. Fotoğraftaki takım arkadaşlarımızı bulunuz" yazarak Türk Hava Yolları'nı etiketledi. 

Hande Baladin, dizlerinin ön koltuğa dayandığı bir fotoğrafı paylaşarak "Geçmişler olsun" dedi. 

Simge Aköz, THY hesabını etiketleyerek "Kendi imkanlarımızla dahi daha konforlu bir uçuş imkanı tanımadığınız için teşekkürler" ifadelerini kullandı. 

THY'den açıklama

Milli voleybolcuların tepkisinin ardından THY Basın Müşaviri Yahya üstün, biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğunun ilgili federasyona ait olduğunu söyledi. 

X platformu üzerinden paylaşımda bulunan Üstün, şunları yazdı:

"Gerek ulusal, gerek de global düzlemde sporun ve sporcunun en güçlü sektörel destekçilerinden biri olan markamızın, sponsoru olduğu tüm federasyonlarımız için yıllık uçuş kapasitemiz dikkate alınarak, sene başında belirli bir uçuş planlaması yapılmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait olup, yetkililerince sağlanmaktadır."

Avrupa şampiyonluğunun ardından tarifeli uçak tartışması 

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonu olduktan sonra da "özel uçak" tartışması olmuştu. Derya Cebecioğlu, konuya dair paylaşım yapmıştı. Cebecioğlu'nun Instagram paylaşımında "Ekonomiden kurtarana allah razı" ifadeleri yer almıştı. 

Filenin Sultanları'nın hem tarifeli uçakla hem de ekonomi sınıfında Türkiye'ye dönmesi, sosyal medyada da büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Voleybol Federasyonu Başkanı Akif Üstündağ, tepkiler üzerine, "Şampiyon olduktan sonra kızlara 'Bir gün daha kalalım. Sizi özel uçakla götüreyim. Program yapalım' dedim. Ancak kızlar 'Dönelim başkan' dedi. Yoksa ana sponsorumuz zaten özel uçak ayarlayacaktı" açıklamasını yapmıştı.