Gündem

10 Ekim'de yaşamını yitiren 103 kişi anıldı

Yapılan basın açıklamasında katliamda sorumluluğu olan siyasilerin yargı önüne çıkarılması konusunda mahkemenin adım atmadığı kaydedildi

10 Ekim 2019 10:43

10 Ekim Ankara Katliamı’nda IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitirenler, katliamın dördüncü yılında anılıyor. Yaşamını yitiren 103 kişi için 09.00'da Ankara Ulus Metrosu önünde bir araya gelenlerr metro yanına kurulan arama noktasından alana girmeye başladı. Katliamda yaşamını yitiren 103 kişinin isimleri tek tek sayıldı. İsmi okunan her kişinin ardından "Yaşıyor" sloganı atıldı.

BirGün'den Burcu Cansu'nun haberine göre "İşgale hayır" sloganı atılması üzerine çevik kuvvet kitlenin önünü kesti. Anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Sezai Temelli, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Filiz Kerestecioğlu, Murat Çepni, Oya Ersoy ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Mahmut Tanal, Veli Ağbaba, Özgür Özel, Gamze Taşcıer ve Mahmut Tanal katıldı.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, TTB Başkanı Sinan Adıyaman, TMMOB Başkanı Emin Koramaz da kortejin en önünde yer aldı.

Anma sırasında Suriye’deki harekât için tezkereye “Evet” oyu veren CHP’nin milletvekillerine tepki gösterildi. CHP’li milletvekillerinin isminin okunduğu sırada bazı kişiler “yuh” diye bağırdı ve “Savaşa evet dediniz” sözleriyle tepki gösterdi.

Tepkilerin ardından 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun ortak sloganların olduğunu hatırlatarak, “Biz bugün anma yapmaya geldik. Ortak bir acı var diyoruz ve sizi sağduyuya davet ediyorum” diye konuştu.

Ortak basın açıklamasını TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz yaptı. Koramaz, "Bundan 4 yıl önce saat 10.04'te art arda patlayan iki bomba aramızdan 103 arkadaşımızı aldı. 500'e yakın arkadaşımız yaralandı, aramızdan ayrılanları uğurladık ama bizlerin içerisinde o katliamın travması ve her geçen gün artarak büyüyen kederlerimiz hiç dinmedi. Hala biz 10 Ekim'i yaşıyoruz, hala biz bu meydanı kana bulayan o alçak saldırıyı yaşıyoruz. 10 Ekim katliam davası mahkemeye sunulduğu ilk günden itibaren söyledik, bu davaya açılan soruşturma olayın tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturulması için yeterli değildir. Katliamda ihmali bulunan kamu görevlileri, katliamda sorumluluğu bulunan siyasilerin mutlaka yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledik. Ne yazık ki mahkeme bu konuda cesur bir adım atmadı, bu yönüyle soruşturma eksik bir şekilde yürütüldü.

Hatırlarsınız dönemin başbakanı 10 Ekim katliamından sonra patlamalar sonrası oylarımız arttı demişti, yine aynı şahıs şöyle diyor; 'Eğer 7 Haziran ile 5 Kasım arasında Türkiye'deki defterleri açarsak birçok siyasetçi insan içine çıkamaz.' Bu itiraf bizim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gün gibi ortaya çıkarmıştır" şeklinde konuştu.

 

10-ekim-de-yasamini-yitiren-103-can-aniliyor-635273-1.

10-ekim-de-yasamini-yitiren-103-can-aniliyor-635274-1.