Urfalılar 'acı' hasadına başladı

23 Ağustos 2019 18:24

16

İşçiler, Türkiye’nin yemeklik pul biber ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Şanlıurfa'da, biber hasadının tamamlanmasıyla birlikte isot yapımına Halliye ilçesine bağlı Sırrın Mahallesi’nde oluşturulan alanda başladı.

26

Sıcak havanın altında acı biberden isot üreten kadınlar, sabahın erken saatlerinde çalışmalara başlayarak, saat 19.00’a kadar sürdürüyor.

36

İsotun fiyatları, üretildiği alanda üretimin kalitesine göre 35 ile 45 lira arasında satılıyor. Çalışanlar günde 15 çuval isot temizlediklerini ifade ederken, hazırladıkları çuval başına 2,5 lira aldıklarını söylüyorlar.

46

İsot Üreticileri Kooperatif Başkanı Murat Muammer, iklim koşulları ve çiftçilerin masraflarındaki artıştan dolayı bu yıl isot rekoltesinde düşüş olduğunu belirtiyor.

56

İsotun iklim koşulları nedeniyle geç ekildiğini ve bu sebeple hasatın geç yapıldığını belirten İsot Üreticileri Kooperatif Başkanı Murat Muammer, sıcak havanın işçilere zorluk çıkardığını fakat sıcak hava olmasa isotun da olmayacağını belirtiyor.

66

İsotun yapım aşamaları şöyle: İlk gün işçiler, isotu kırıyorlar. Daha sonra isotu bir gün boyunca sergide, kurumaya bırakıyorlar. Temizleme, kurutma (terletme) aşamalarının ardından işleme aşaması gerçekleştiriliyor. İşleme aşamasının ardından sofralarda tüketilen pul biber elde ediliyor.