Diyet ürünlerdeki 'gizli' tehlike

'Yağı azaltılmış' etiketiyle pazarlanan ürünler, içeriğindeki yapay tatlandırıcılarda sağlık tehdidi oluşturuyor.

22 Ağustos 2019 11:58

17

Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyen pek çok kişi beslenmesine ‘light’ etiketiyle satılan ürünleri ekliyor. ‘Yağı azaltılmış’ bu ürünler, içeriğine dikkat edilmediği durumlarda yetersiz beslenmeye ve hatta kilo alımına neden oluyor.

27

Diyetisyenlerin bile beslenme listelerine eklediği ‘diyet’ bisküvi gibi paketli ürünlerde ürünün yağı azaltıldığında lezzetinden ödün verildiğinden yapay tatlandırıcı ekleniyor.

37

Kalorisi az olsa bile besin içeriği düşük olan bu besinler çabuk acıkmaya ve daha fazla yemek yemeye neden oluyor. Beslenme düzeninde köklü değişiklik yapılmayan bu diyetler bırakıldığında ise eski alışkanlıklara dönülüyor ve verilen kilolar tekrar alınıyor.

47

Uzmanlar, ürünlerin etiketinin okunması üzerinde tekrar tekrar duruyor. Son zamanlarda sık sık gündeme gelmesine rağmen paketli meyveli yoğurtlar, meyve suları gibi gıdalardaki eklenmiş şeker büyük sağlık riski doğuruyor.

57

Öte yandan tüketicilere aşılanan ‘yağ fobisi’ tüketicilerin sağlıklı yağlara yaklaşımını da değiştirdi. Uzmanlar, kaliteli yağların beslenmede mutlaka ölçülü oranlarda bulunması gerektiğini vurguluyor.

67

Trans yağların tehlikesi tartışmasız olsa da belli miktarlardaki kuru yemiş, zeytinyağı, balık gibi yağ içerikleri hem sağlık açısından hem de kilo kontrolü için çok önemli.

77

Kaliteli yağlar uzun süreli tokluk ve enerji sağlarken yağda çözünen vitaminlerin vücutta kullanılmasında da görev alıyor. Bunun yanında karbonhidrat ağırlıklı diyetler kısa sürede acıkmaya neden oluyor ve yemek yeme eğilimini arttırıyor. (T24)