Bitki çayları masum değil: Numunelerde böcek parçaları, kaş ve kirpik bulundu

Sağlıklı olduğu düşüncesiyle bolca tüketilen bitki çaylarının içeriğinde tehlikeli sonuçlara rastlandı

22 Ağustos 2019 12:44

18

Sağlıklı olduğu için tüketimi gittikçe artan bazı bitki çaylarının yapılan araştırmalar sonucunda hiç de masum olmadığı ortaya çıktı. Laboratuvar ortamında yürütülen çalışmada, piyasada satılan poşet çaylar ve tek tür olarak paketlenmiş bitki çaylarının içinde böcek parçaları, kaş, kirpik gibi yabancı maddeler tespit edildi.

28

Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ebru Özdemir Nath, bitkisel ibaresiyle satılan ambalajlı ürünlerin içeriği, içerik ile ambalajın üstündeki etiketin birbirini ne kadar tuttuğu, yabancı maddeler ya da katkı maddeleri içerip içermediği konusunda laboratuvar ortamında yürüttükleri bilimsel çalışmanın çarpıcı sonuçlarını açıkladı.

38

Dr. Nath piyasada satılan poşet çaylar ve tek tür olarak paketlenmiş bitkisel drogların içinde böcek parçaları, kaş, kirpik gibi yabancı maddeler tespit ettiklerini belirtti.

48

Bunun yanında üzerinde yazan bitkiyi bulamadıkları örnekler olduğunu söyleyen Nath, “Örneğin üzerinde adaçayı diyor ama içerisine başka birçok bitki karışmış olabiliyor” dedi.

58

Bu tarz yabancı maddelerin insan sağlığı için yan etkilerinin olduğunu söyleyen Dr. Nath, "Bitkisel çay veya bitkisel ürün olarak piyasaya sürülmüş şeylerin içerisinde kimyasal maddeler de çıkabiliyor. Bunu da kimyasal analizlerle ortaya çıkarabiliyoruz. Bu çok daha ciddi bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

68

Bitkisel diye satılan ürünlerdeki tehlikeye dikkati çeken Nath, “Tek bir bitkinin içinde bile yüzlerce etken madde olabiliyor. Dolayısıyla bitkisel ürün, gıda takviyesi diye satılan birçok ürünün içerisindeki maddeler kişilerin kronik hastalıkları için kullandıkları ilaçlarla etkileşebiliyor. Bir de içerisine bu tarz kimyasal maddeler eklenmişse o zaman çok daha ciddi risk faktörü oluşturuyor. Karaciğer ve böbrekler üzerinde çok ciddi toksik etki oluşturabilir" dedi.

78

"Bitkilerin iyi tarım uygulamaları çerçevesinde her bir türün kontrollü bir şekilde üretilmesi ve standart bir şekilde paketlenip halka ulaştırılması gerekiyor" diyen Dr. Nath, tıbbi bitkisel çayların önemli bir uzmanlık gerektirdiğini vurgulayarak şunları söyledi:

88

"Türkiye’de bitkileri çok farklı yerlerde bulabiliyoruz. Halk buna alışık. Ama benim önerim bu ürünleri eczanelerden almaları. Eczacıların da bu konuda halka biraz daha fazla destek olmasını istiyoruz. Eczanelerde bitkisel ürünleri bulundurmaları gerektiğini düşünüyorum."