Araştırma: Hava kirliliği psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebilir

Yeni bir araştırma hava kalitesi düşük bölgelerde yaşayan insanların depresyon ve bipolar bozukluğa daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı. Milyonlarca hastanın sağlık verileri üzerinde yapılan araştırma hava kirliliğinin akıl sağlığıyla güçlü bir ilişkisi olduğunu ortaya koydu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) her yıl ortalama 7 milyon insanın hava kirliliği sebebiyle öldüğünü söylüyor. (Independent)

21 Ağustos 2019 12:31

18

Yeni bir araştırma hava kalitesi düşük bölgelerde yaşayan insanların depresyon ve bipolar bozukluğa daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı.

28

Chicago Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırma, ABD’nin sağlık sigortası sistemindeki 151 milyon insana ait 11 yıllık verileri derledi. Nöropsikolojik rahatsızlığı olan insanların verileri 87 potansiyel hava kirleten unsurla karşılaştırıldı

38

Milyonlarca hastanın sağlık verileri üzerinde yapılan araştırma hava kirliliğinin akıl sağlığıyla güçlü bir ilişkisi olduğunu ortaya koydu.

48

Araştırmanın sonunda hava kirliliğinin en fazla olduğu ülkelerde bipolar bozuklukta yüzde 27 artış görülürken majör depresyon vakalarında da hava kalitesinin iyi olduğu ülkelere göre yüzde 6’lık artış görüldü.

58

Chicago Üniversitesi’ndeki bilim insanları ABD’de yaptıkları araştırmayı Danimarka’ya da uyguladı. Danimarkada da hava kirliliğinin Danimarkalı insanlarda şizofreniyi tetiklediği ortaya çıktı.

68

Tıp ve Genetik Profesörü Andrey Rzhetsky araştırma sonucuyla ilgili olarak “Akıl sağlığını etkileyen birkaç belirli durum var ama hava kirliliği yeni” dedi ve ekledi, “Köpekler üzerinde yapılan araştırma havadaki kirliliğin beyni etkileyebileceği ve depresyona yakın durumlar ortaya çıkabileceğini ortaya koydu”

78

Araştırma: Hava kirliliği, akıl hastalıklarını tetikleyebilir

88

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) her yıl ortalama 7 milyon insanın hava kirliliği sebebiyle öldüğünü söylüyor.